فرهنگ مهرازی (معماری) ایران

فرهنگ مهرازی

مِهرازی (معماری) در ایران، یکی از کهن‌ترین هنرها شمرده می‌شود و پیشینه‌ای به درازای تاریخ ایران دارد. کشور ایران، دارای یکی از کهن‌ترین فرهنگ‌ها در جهان است و مهرازی ایران با پشتوانه استوار و ریشه‌دار خود به راستی نمودار ارجمندی و بلندپایگی این فرهنگ است.

«فرهنگ مهرازی ایران» که بنیادش واژه‌های ایرانی ست، یک گردآیه (مجموعه) الفبایی از واژه‌های مهرازی ایران است و دربرگیرنده واژه‌هایی است که در نوشته‌ها و فرهنگ‌ها و گویش‌های گوناگون یافت شده و نیز واژه‌هایی که از زبان‌های بیگانه راه یافته و در ایران به کار می‌رود. در این فرهنگ، این واژه‌ها به دو گونه‌ بر پایه زمینه (موضوع) و بر پایه خاستگاه زبان دسته‌بندی شده است.

«فرهنگ مهرازی (معماری) ایران»، نوشته دکتر بیژن رفیعی سرشکی، مهندس ندا رفیع‌زاده و مهندس علی‌محمد رنجبر کرمانی و نشر «مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن» است و چاپ نخست آن به سال 1382 برمی‌گردد. شماره تلفن دفتر فروش این فرهنگ نیز 66490370 هست.

جستارهای وابسته

  • پیشوند «فرا» برای همه!پیشوند «فرا» برای همه! در زمینه‌ی واژه‌سازی علمی و فنی نیاز به گسترش دامنه‌ی واژگان زبان پارسی کنونی داریم. نه تنها واژگان بلکه باید وند (پیشوند و پسوند)های بیشتری را هم به دستگاه واژه‌سازی بیافزایم. وگرنه مجبور می‌شویم که برای چند پیشوند به کار رفته در واژه‌های بیگانه، یک پیشوند پارسی را به کار ببریم. […]
  • بارگیریِ «فرهنگِ پهلوی»ِ فره‌وشیبارگیریِ «فرهنگِ پهلوی»ِ فره‌وشی پارسی‌انجمن: «فرهنگِ پهلوی» گردآوری و نوشته‌ی بهرامِ فره‌وشی است که استادِ زنده‌یاد ابراهیم پورداود بر آن پیشگفتار نوشته‌اند. هر چند نزدیک به شست سال از چاپ این فرهنگ می‌گذرد و تا اندازه‌ای رنگِ کهنگی به خود گرفته است، با همه‌ی این هنوز سودمندیهای خود را […]
  • ۴۰. سپرده‌دزدی۴۰. سپرده‌دزدی
  • درباره‌ی پسوندِ «گان»درباره‌ی پسوندِ «گان» دکتر محمد حیدری ملایری: وندها یکی از افزارهای فَریستِ (عمده‌ی) واژه‌شناسی در زبانهای هندواروپایی‌اند. این یادداشتِ کوتاه نگاهی است به کاربردهای پسوندِ «­-گان» در پارسی.
  • واژه‌هایی سره از پارسیِ افغانستانواژه‌هایی سره از پارسیِ افغانستان آنچه در این نوشته‌ی می‌آید پژوهش ا. ح. اکبری شالچی درباره‌ی واژه‌های سره در پارسیِ افغانستان است.
  • بارگیریِ «برخی جای‌نامها و ریشه‌های تاریخیِ آنها در آذربایگانِ» مینورسکیبارگیریِ «برخی جای‌نامها و ریشه‌های تاریخیِ آنها در آذربایگانِ» مینورسکی پارسی‌انجمن: استاد مینورسکی در این جُستار به لشکرکشی رومیان و بیزانسیان به استانِ آذربایگان می‌پردازد و در این میان بر برخی از جای‌نامهای آذربایگان و ریشه‌ی آنها پرتو می‌افکند.

دیدگاهی بنویسید.


*