آخرین واژه‌های فرهنگستان زبان و ادب فارسی

آخرین واژه‌های فرهنگستان زبان و ادب فارسی که در حوزه‌های ورزش، گردشگری و جامعه‌شناسی‌ست، گفته شد.

علی مهرامی -کارشناس روابط عمومی گروه واژه‌گزینی فرهنگستان زبان و ادب فارسی- درباره‌ی روند تصویب واژه‌ها در فرهنگستان به ایسنا گفت: گروه واژه‌گزینی از نخستین گروه‌هایی بود که در فرهنگستان زبان و ادب فارسی بنیاد نهاده شد. در گروه واژه‌گزینی، حدود ۷۰ کارگروه واژه‌گزینی ویژه‌کار (تخصصی) در بخش‌های گوناگون مانند ورزش، موسیقی، رایانه، مخابرات، جامعه‌شناسی، پزشکی، گردشگری و… درحال کارند. او ادامه داد: هر کارگروه ویژه‌کار واژه‌گزینی، پس از مطالعه دقیق واژه‌های حوزه خود و سازماندهی پرونده یا کاربرگه برای هر واژه (دربردارنده‌ی همه‌ی داده‌ها درباره آن واژه، شامل ریشه‌شناسی، مترادف‌ها، ترکیبات، مشتقات و تعریف) مجموعه‌ای از کاربرگه‌ها را به گونه دفتری دربردارنده‌ی دست‌ کم ۵۰ کاربرگه در شورای واژه‌گزینی فرهنگستان مطرح می‌کند و پس از گفت‌وگو و بررسی، برابرنهادهایی به تصویب می‌رسد.

واژه‌های بیگانه همراه با تعریف و حوزه و معادل مصوب، در وبگاه فرهنگستان نهاده و به نظرخواهی گذاشته می‌شود. تا مدت سه سال، بر اساس دیدگاه‌ها و پیشنهادهای رسیده، واژه‌ها می‌تواند دگرگون شود.

در مهرماه امسال، چندین بخش از واژه‌های گروه‌های ویژه‌کار واژه‌گزینی به تصویب شورای واژه‌گزینی رسید که از هر حوزه، به‌عنوان نمونه، چند واژه بیگانه با برابرنهادهایی مصوب به آگاهی می‌رسد که چنین است:

حوزه ورزش (تیراندازی با کمان):

«point»: «پیکان»، «nock»: «سوفار»، «vane»‌: «پرّه»، «crest»: «چسبک»، «quiver»: «تیردان»، «butt»: «آماجگاه»، «riser»: «قبضه»، «release»: «رهش»، «bowstring»: «زه».

حوزه جامعه‌شناسی:

«stratification»:‌ «لایه‌بندی»، «patriarchy»: «پدرسالاری»، «avunculate»: «دایی‌سالاری»، «group dynamics»: «پویایی گروهی»، «master status»:‌ «پایگاه غالب»، «status attainment»: «کسب پایگاه»، «relative poverty»: «فقر نسبی»، «absolute poverty»: «فقر مطلق».

حوزه گردشگری:

«pre-service»: «پیش‌پذیرایی»، «butler style service»: «پذیرایی سرپایی»، «service cycle»: «چرخه خدمات»، «concession»: «امتیاز بهره‌برداری»، «serving hatch»: «دریچه آشپزخانه»، «caterer»: «متصدّی پذیرایی»، «event catering»: «خدمات پذیرایی مناسبتی»، «serving area»: «محل پذیرایی».

جستارهای وابسته

 • بارگیری فرهنگ ریشه‌‌ی واژگان فارسی دکتر علی نوراییبارگیری فرهنگ ریشه‌‌ی واژگان فارسی دکتر علی نورایی شهربراز- در این جستار به شناساندن «فرهنگ ریشه‌‌ی واژگان فارسی» نوشته‌ی دکتر علی نورایی می‌پردازیم. برای نگارش این فرهنگ، نویسنده نزدیک ١٢ سال پژوهش کرده و از ١١٢ خاستگاه (کتاب و مقاله و فرهنگ) بهره برده است. در اینجا این فرهنگ را نیز می‌توانید بارگیری […]
 • درنگی بر نوشته‌ی دویچه‌وله درباره‌ی نوواژگان فرهنگستاندرنگی بر نوشته‌ی دویچه‌وله درباره‌ی نوواژگان فرهنگستان پارسی‌انجمن: نوشتارهایی از این دست یا آگاهانه و از سر دشمنی با زبان پارسی است یا ناآگاهانه و از سوی کسانی نوشته می‌شود که شوربختانه به انگیزه‌های فرهنگی، سیاسی و .. ریشخند کردن زبان پارسی و فرهنگ ایرانی خود را از نشانه‌های روشنفکری می‌دانند. […]
 • فرهنگستان زبان و سیاست آن (۸)فرهنگستان زبان و سیاست آن (۸) استاد داریوش آشوری: سیاست فرهنگستان زبان ایران در زمینۀ بهره‌گیری از مایه‌های زبان فارسی و حتا زبانهای ایرانی برای گسترش زبان علمی ‌و فنی سیاستی است درست و ناگزیر، ولی اگر این سیاست مطلق و بی‌هیچ استثنا بخواهد اجرا شود، گرفتاریها و تنگناهای خاص خود را پیش […]
 • «زبانِ پارسیگ (پهلوی): دستورِ زبان، واژه‌سازی و واج‌شناسی» چاپ شد«زبانِ پارسیگ (پهلوی): دستورِ زبان، واژه‌سازی و واج‌شناسی» چاپ شد «زبانِ پارسیگ (پهلوی): دستورِ زبان، واژه‌سازی و واج‌شناسی» نوشته‌ی رَهام اشه و گردانشِ مریم تاج‌بخش و بزرگمهر لقمان به پارسیِ سره چاپ شد.
 • واژه‌های تازه؛ پیشنهاده به‌جای پروپوزالواژه‌های تازه؛ پیشنهاده به‌جای پروپوزال فرهنگستان زبان و ادب فارسی آخرین واژه‌های مصوب خود را در بخش واژه‌های همگانی و ویژه اعلام کرد. از جمله این واژه‌ها به «پیشنهاده» به‌جای «پروپوزال» و «سراسرنما» به‌جای «پانوراما» می‌توان اشاره […]
 • ساختارهای وندی مشتق‌های فعلیساختارهای وندی مشتق‌های فعلی در «ساختارهای وندی مشتق‌های فعلی»، نوشته‌ی «دکتر محسن حافظیان»، ساختارها، گونه‌های وندی و بسامد این وندها را در واژگانی که از فعل‌های ساده‌ی فارسی به دست آمده‌اند، بررسی شده‌اند. گردآیه‌ی این کتاب شامل فعل‌های ساده‌ی زبان فارسی به همراه واژگان ساخته شده بر اساس آن‌هاست که از «لغتنامه‌ی دهخدا» برگرفته شده‌اند. […]
0

5 دیدگاه فرستاده شده است.

 1. کار فرهنگستان براستی ناامید کننده است،افسوسمندانه،واژگان تازی را بیگانه نمی دانند،گمان می کنند،خویشکاری آنها تنها ترازبانش واژگان انگلیسی است، به نگرم بسیار به خود فشار می آورند.

  2+
 2. برخی واژگان درست ترگومانی (ترجمه) نشده اند و برخی واژگان نیز پارسی نیستند و یا شایستگی بایسته را ندارند!

  0

دیدگاهی بنویسید.


*